Czarna miesiączka?

Czarna miesiączka?

Cykl menstruacyjny i menstruacja są często wskaźnikami zdrowia. Zakłócony cykl, obfite lub skąpe okresy, plamienia, skrzepy  mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne lub nawet sygnalizować poważniejsze zaburzenia. Czy czarne krwawienie to powód do zmartwień? Kiedy powinieneś się skonsultować z lekarzem?

 

Dlaczego moja krew w jest czarna?

Mało rozmawiamy na temat prawidłowego wyglądu i zapachu krwi miesięcznej,  szkoda, bo tego rodzaju wiedza pozwala na wczesne wychwytywanie niepokojących  symptomów. Ciemnobrązowe czy czarne krwawienie na początku i końcu miesiączki nie powinno martwić, jeśli nie towarzyszy mu osty ból, nie ma powodu do paniki. Kolor krwawienia może się różnić w trakcie cyklu, początkowe i końcowe dni mogą być ciemne, zaś pomiędzy nimi, powinien pojawić się żurawinowo malinowy kolor krwi.

 

Przyczyny czarnych okresów są różne.

Jeśli przez większość czasu, twój okres jest czerwony, a pod koniec robi się czarny, nie ma co się martwić, to tylko krew wyschła. Kiedy krwawienie jest lekkie, krew ma tendencję do stagnacji w pochwie przez jakiś czas, a kiedy się skończy, utleniła się i dlatego ciemnieje. Jest to krwawienie, które miało miejsce kilka godzin temu i nie jest już aktywne. Krwawienie o ciemnej barwie może być następstwem rozpoczęcia terapii hormonalnej, w tym przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Nie występuje normalna miesiączka, a krwawienie z odstawienia, często gęste i brązowe. Bardzo ciemna krew może być jednak sygnałem świadczącym o zbyt wysokim poziomie estrogenu. Również spadek progesteronu, jaki towarzyszy menopauzie może przyczynić się do ciemnego koloru krwi. Barwa ta może wiązać się także z ciążą, a dokładnie z  implantacją zarodka w błonie śluzowej ściany macicy, czemu może towarzyszyć delikatne ciemne krwawienie. Czarna krew może również pojawić się pod koniec okresu. Jeśli masz czarne okresy z zakrzepami krwi, oznacza to, że endometrium pokrywające macicę oderwało się od niej. Endometrium jest tkanką, która z każdym cyklem zagęszcza się, aby umożliwić macicy utrzymanie zarodka. Gdy jajeczko nie zostało zapłodnione, w naturalny sposób odrywa się od niego.

 

Ciemne plamienia w trakcie cyklu

Brązowe upławy nie muszą być powodem do niepokoju. U niektórych kobiet występują bowiem normalnie w czasie owulacji, związanej są z wzrostem stężenia estrogenów lub pęknięciem pęcherzyka jajnikowego w momencie uwolnienia komórki jajowej.

Czasem zdarza się, że u kobiety występuje plamienie zamiast okresu, zwłaszcza u kobiet które powoli zbliżają się do okresu menopauzy.  Brązowa wydzielina z pochwy może być też skutkiem zaburzeń poziomu prolaktyny, której nadmiar prowadzi do zaburzeń cyklu miesiączkowego. Plamienie samo w sobie nie niesie niebezpieczeństwa, choć jeśli występuje cyklicznie, trwa więcej niż trzy dni, towarzyszą mu silne bóle brzucha, skurcze, gorączka. Takie symptomy mogą oznaczać:

  • zakażeniu w obrębie dróg rodnych
  • mięśniaki macicy
  • torbiele
  • polipy
  • nadżerkę
  • rozrost endometrium
  • nowotwór

Jeśli  plamienie pojawia się kolejny raz lub się przedłuża, warto skonsultować się z lekarzem, a także wykonać podstawowe badania krwi i sprawdzić poziom hormonów.

 

Skrzepy krwi mogą być niebezpieczne?

Skrzepy krwi mogą być objawem schorzenia, zwłaszcza gdy towarzyszą im obfite krwawienia i silne bóle podbrzusza. U młodych kobiet, są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi zachodzącymi w osi podwzgórze–przysadka–jajnik. Silnie nagromadzone skrzepy krwi oraz gdy towarzyszą im nienaturalnie obfite krwawienie, mogą być oznaką, zaburzeń miesiączkowania. Skrzepy krwi pojawiające się w terminie przypadającym na okres mogą być objawem poronienia ciąży, zwłaszcza jeśli towarzyszy im silny ból brzucha. Częste skrzepy krwi podczas okresu należą do niepokojących objawów i mogą występować w przebiegu różnych zaburzeń ginekologicznych, dlatego należy je bezwzględnie skonsultować z ginekologiem.