Palenie: wszystko, co musisz wiedzieć o uzależnieniu od tytoniu

Palenie definiuje się poprzez fakt palenia tytoniu. Palić oznacza spalać substancję organiczną, która w wyniku spalania wytwarza dym. Tytoń jest rośliną pochodzącą z Ameryki i bogatą w nikotynę.

Palenie niesie ze sobą dwa zagrożenia:

 • Pierwszym z nich jest uzależnienie od tytoniu, które wynika z zawartej w nim nikotyny. Kiedy palimy papierosa, nikotyna przedostaje się do krwiobiegu i dociera do mózgu. Wiąże się z receptorami zwanymi nikotynowymi receptorami acetylocholiny. Nikotyna będzie działać na układ nagrody poprzez zwiększenie uwalniania dopaminy, neuroprzekaźnika zwanego również “molekułą przyjemności”. To uwalnianie dopaminy zapewnia dobre samopoczucie, które prowadzi do kompulsywnej potrzeby palenia.
 • Drugie ryzyko jest konsekwencją palenia: Palacze nie umierają z powodu tytoniu lub nikotyny, ale z powodu produktów spalania, niezależnie od spożywanej substancji. Wdychanie tych produktów spalania jest odpowiedzialne za wiele nowotworów, począwszy od tych z dróg oskrzelowo-płucnych, ale także za przewlekłe choroby układu oddechowego.

Przyczyny: jak wyjaśnić uzależnienie od tytoniu?

Nikotyna jest cząsteczką występującą w tytoniu. Zażywanie jej w czystej postaci jest trucizną. Palacze nie umierają od nikotyny. Umierają od rakotwórczych smół, od toksycznego dla układu krążenia tlenku węgla, od toksycznych dla dróg oddechowych drobnych cząstek. Nikotyna, podawana wraz z dymem, jest odpowiedzialna za uzależnienie od tytoniu, aktywuje układ nagrody. W mózgu wiąże się z receptorami nikotynowymi acetylocholiny. Nikotyna działa w podobny sposób jak acetylocholina, neuroprzekaźnik biorący udział w procesach zapamiętywania, uwagi, uczenia się, ale także w skurczu mięśni.

Nikotyna aktywuje również obwód nagrody:

Na poziomie brzusznej części ciała, powoduje wzrost uwalniania neuroprzekaźnika dopaminy. Podniesienie pewnych obszarów mózgu (przegrody, jądra miażdżystego i podwzgórza). Ale dopamina będzie również uwalniana w korze przedczołowej, która jest obszarem rządzącym funkcjami wykonawczymi: w ten sposób podejmowanie decyzji może być upośledzone przez duże uwalnianie dopaminy.

Amoniak wzmacnia uzależnienie od tytoniu

Amoniak został dodany do papierosów w latach 60. Wzmacnia on uzależnienie od tytoniu poprzez szybsze wchłanianie nikotyny w jamie ustnej i górnych drogach oddechowych: manipulując nikotyną za pomocą amoniaku, przemysł uczynił tytoń bardzo uzależniającym.

Toksyczność produktów spalania

Chociaż dym papierosowy składa się z wielu toksycznych produktów, jego szkodliwość wynika przede wszystkim ze spalania: Sam fakt palenia jest szkodliwy. Podczas spalania każdej substancji powstają smoły, tlenek węgla i drobne cząstki. Tak więc to nie sam tytoń zagraża palaczowi, ale raczej spalanie zawartych w nim substancji i uzależnienie od tego szkodliwego nawyku (generowanego przez nikotynę).

Palenie czynne, palenie bierne: objawy

Należy wyróżnić dwa rodzaje objawów:

 • objawy uzależnienia od tytoniu
 • objawy kliniczne uszkodzenia trzewi związane z czynnym lub biernym paleniem.

Uzależnienie od palenia: kiedy jesteś nałogowcem?

Pewne objawy świadczą o tym, że palacz nie jest już wolny i wszedł w nałóg palenia. Nałogowy palacz ma uporczywe pragnienie palenia, które pojawia się zaraz po przebudzeniu. Gdy pozbawiony jest swojej zwykłej dawki nikotyny, może czuć:

 • napięcie, drażliwość
 • lęk
 • zwiększony apetyt
 • chęć jedzenia słodyczy
 • suchość w ustach i gardle
 • problemy trawienne (bóle brzucha, zaparcia, biegunka, nudności…)
 • zaburzenia snu (bezsenność)
 • zaburzenia neurologiczne: bóle głowy, drżenia, dezorientacja…

Czynne lub bierne palenie: objawy, które powinny Cię ostrzec

Jeśli narażenie na dym papierosowy zagraża zdrowiu palacza, to samo dotyczy osób z jego otoczenia, które regularnie przebywają u jego boku podczas palenia. Problem ten dotyczy zwłaszcza dzieci palaczy. Inne osoby narażone na ryzyko to starsi członkowie rodziny i zwierzęta domowe. Ostatecznie, narażenie na dym papierosowy może spowodować :

 • trudności w oddychaniu (duszność)
 • przewlekły kaszel
 • uporczywe zmęczenie
 • pogorszenie stanu ogólnego;
 • matowa, żółtawa cera i pojawienie się wczesnych zmarszczek
 • żółtawe zęby i palce
 • luźne zęby, nawracające infekcje dziąseł i nieświeży oddech
 • zachrypnięty głos
 • zaburzenia smaku i węchu (uszkodzenie kubków smakowych oraz błony śluzowej jamy ustnej i nosa)
 • zmniejszenie możliwości seksualnych i libido.

Powikłania: choroby u palaczy

Palenie jest prawdziwym problemem zdrowia publicznego. Jest ono odpowiedzialne za wiele chorób i skraca średnią długość życia całej populacji. Jest uważane za jedną z głównych przyczyn zgonów.

Nowotwory

Tytoń jest główną przyczyną raka, znacznie wyprzedzając inne czynniki ryzyka. Jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka płuc i raka pęcherza moczowego.  Jest także przyczyną wielu innych nowotworów: laryngologicznych gardła, jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelita grubego, wątroby, trzustki, szyjki macicy…

Choroby układu krążenia

Palenie jest odpowiedzialne za wzrost ciśnienia krwi (nadciśnienie), pogorszenie stanu tętnic i przyspieszenie bicia serca. Działając na wszystkie trzy, jest czynnikiem ryzyka zawałów serca i udarów mózgu. Ryzyko zawału serca jest proporcjonalne do spożycia: jest średnio pomnożone przez 3 w porównaniu z osobą niepalącą.

Połączenie palenia tytoniu i przyjmowania tabletek estrogenowo-progestynowych zwiększa ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. Jeśli palisz, powinnaś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi, który przepisze Ci bardziej odpowiednią metodę antykoncepcyjną.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Wynika z postępującego zwężenia i trwałej niedrożności dróg oddechowych i płuc. Prowadzi to do trwałego dyskomfortu, który zmienia jakość życia.. Szacuje się, że 80% przypadków POChP jest związanych z paleniem tytoniu .

Inne choroby związane z paleniem tytoniu: schorzenia laryngologiczne i stomatologiczne, zaburzenia widzenia, choroby przewodu pokarmowego, patologie skórne, cukrzyca…