Nieodpowiednio dobrana pigułka antykoncepcyjna – na jakie oznaki należy zwrócić uwagę?

Krwawienie, bóle głowy, przyrost wagi, nasilenie trądziku… Te skutki uboczne mogą być oznaką nieodpowiedniej pigułki lub takiej, która została przedawkowana. Jakie są objawy, gdy tabletka przestaje być odpowiednia? Skąd wiesz, czy powinieneś ją zmienić?

 

Pigułka jest skuteczną metodą antykoncepcji, która blokuje owulację i zapobiega ciąży. Czasami jednak może być ona źle dostosowana, źle tolerowana lub już nieodpowiednia, ze względu na rodzaj dostarczanego hormonu lub zbyt wysokie stężenie. Jakie są objawy ostrzegawcze, które wskazują, że tabletka nie jest odpowiednia lub przestała być odpowiednia?

 

Jakie są objawy ostrzegawcze źle dopasowanej tabletki?

  • Krwawienie między miesiączkami. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym, że pigułka nie jest lub już nie jest odpowiednia, jest przerywane (lekkie) krwawienie między miesiączkami, znane jako metrorrhagia lub plamienie. Może to sugerować, że należy zmienić tabletki antykoncepcyjne, inaczej je dawkować
  • Bóle głowy. Migreny są również sygnałem, który należy wziąć pod uwagę. Jeśli kobieta skarży się na migrenę z aurą, charakteryzującą się bólami głowy, które są na ogół jednostronne i pulsujące, powinna zmienić antykoncepcję na tabletki z mikroprogestagenem (a więc nie zawierające estrogenu)
  • Ból brzucha. To jest znak, który jest nieco trudniejszy do interpretacji, ponieważ przyczyny bólu brzucha są tak różne. Niemniej jednak, ból brzucha, który pojawia się podczas owulacji w środku cyklu może oznaczać, że pigułka nie jest wystarczająco silna i że jajniki nie są wystarczająco zablokowane
  • Przyrost masy ciała. Przyrost masy ciała, często z powodu zwiększonego apetytu, jest powszechne z pigułek, zwłaszcza mikroprogestagen pigułki. Przyrost 3-4 kilogramów, szczególnie związany z zatrzymywaniem wody, powinien wzbudzić alarm i skłonić do konsultacji
  • Trądzik. Trądzik, który nasila się podczas przyjmowania pigułek, powinien wzbudzić niepokój. Wiedz, że istnieją tabletki, które zmniejszają problemy skórne.
  • Ból nóg. Jest to najpoważniejszy objaw, ponieważ może sugerować zapalenie żył. Typowy ból przy zapaleniu żył przebiega w określony sposób: od tylnej/zewnętrznej strony łydki do stopy. Jeśli odczuwasz tego typu ból, powinnaś pilnie zasięgnąć porady w celu wykonania badania USG.
  • Inne objawy, które pojawiły się od czasu przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, mogą również wskazywać, że Twoja pigułka nie jest odpowiednia, takie jak spadek libido, suchość pochwy (suchość błon śluzowych), wypadanie włosów, zaburzenia nastroju (drażliwość, brak entuzjazmu itp.)

 

Aby sprawdzić, czy objawy te są związane z przyjmowaniem tabletek, można spróbować odstawić tabletki na dwa do trzech miesięcy i sprawdzić, czy objawy te utrzymują się mimo odstawienia tabletek – radzi lekarz ginekolog, położnik Konrad Karwala.

 

Jak długo trwa przyzwyczajanie się organizmu do pigułki?

Organizm musi się przystosować do pigułki, jak w przypadku wszystkich metod leczenia. Dlatego zwykle mówimy, że potrzebujemy od 3 do 6 miesięcy, aby wiedzieć, czy pigułka jest odpowiednia, czy nie. Dlatego przez pierwsze 3 do 6 miesięcy nie będziemy się zbytnio martwić, ponieważ efekty uboczne wymienione powyżej (z wyjątkiem bólu nóg, który jest stanem nagłym) są częste. Z drugiej strony, jeśli nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem i rozważyć zmianę antykoncepcji.

Tabletka nie jest wystarczająco dawkowana: jaki objaw?

Krwawienie poza okresem może być oznaką zbyt niskiej dawki pigułki. Konieczne jest, aby wspomnieć o tym swojemu ginekologowi, aby mógł dobrze dobrać pigułkę.

 

Jakie są objawy przyjęcia zbyt dużej dawki pigułki?

Ból piersi (mastodynia), który występuje regularnie i w dowolnym momencie cyklu może być oznaką przedawkowania pigułki. Te bóle są szybko uciążliwe i nie należy zwlekać z konsultacją ze specjalistą – wskazuje lekarz ginekolog, położnik Dawid Luwański.

 

Co robić?

Tabletki estroprogestagenne nie są zalecane dla kobiet powyżej 35 roku życia, które palą mniej niż 15 papierosów dziennie

Niekoniecznie w kategoriach dawkowania, ale raczej w kategoriach pigułek, które są klasyfikowane według rodzaju dostarczanych hormonów.

 

Istnieją dwie rodziny pigułek:

  • pigułki estroprogestagenne (zawierające estrogen i progesteron)
  • oraz pigułki mikroprogestagenne (zawierające tylko progesteron)

W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym i poinformować go o swoich objawach. Lekarz będzie mógł zmienić na tabletkę zawierającą wyłącznie progestyny, jeśli tabletka zawierająca wyłącznie estroprogestyny i odwrotnie.

 

Jeśli dwie rodziny pigułek nie są odpowiednie, możesz zostać skierowana na inny rodzaj antykoncepcji, taki jak wkładki wewnątrzmaciczne, implanty antykoncepcyjne.

 

Pigułka jest wybierana w zależności od historii osobistej i rodzinnej, wieku i tego, czy kobieta pali, czy nie. Pigułka estrogenowo-progestynowa nie jest zalecana dla kobiet powyżej 35 roku życia, które palą mniej niż 15 papierosów dziennie i jest zabroniona dla kobiet powyżej 35 roku życia, które palą więcej niż 15 papierosów dziennie.

 


 

Warto też wspomnieć, że istnieje antykoncepcja awaryjna do której należą tabletki dzień, a także pigułki aborcyjne – tabletki poronne. Przy czym należy pamiętać, że te ostatnie nie są zalegalizowane w Polsce.