Jak znaleźć niszę rynkową i otworzyć biznes swoich marzeń?

Jak znaleźć niszę na rynku i osiągnąć sukces?

Twoim marzeniem jest otwarcie własnej firmy, jednak w dalszym ciągu nie podjąłeś decyzji odnośnie tego, w jakiej branży będziesz działać? Nie chcesz podejmować ryzyka rozpoczęcia nierentownego biznesu? Swojej decyzji nie musisz opierać na przypuszczeniach. Dowiedz się w jaki sposób możesz odnaleźć niszę rynkową i już na starcie zapewnić sobie spektakularny sukces.

Analiza rynku to kluczowe działanie

Zdecydowanie najważniejszym krokiem, którego nie możesz absolutnie pominąć, jest przeprowadzenie analizy rynku. Będziesz więc musiał pokonać przeglądu ogólnodostępnych zasobów, które pozwolą Ci oszacować popyt oraz podać na określone produkty. Mogą być to chociażby dane demograficzne udostępniane przez publiczne instytucje. Można do nich zaliczyć Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia, czy też dane REGON.

Równie wartościowe dane możesz także zdobyć, jeżeli zapoznasz się z treścią branżowej prasy i portali, a także prześledzisz wyniki dotychczasowych analiz oraz badań rynku. Jeżeli interesują Cię branże zakładające współpracę z podmiotami publicznymi, wówczas warto także prześledzić informacje z baz przetargowych. Analizie możesz poddać zarówno informacje o ogłoszeniach, jak i wyborze wykonawców. Dzięki temu będziesz wiedział, w jakich ilościach i po jakich cenach sprzedawane są określone produkty. Zdołasz jednocześnie poznać kluczowych graczy na rynku, mając na uwadze wielkość dotychczasowej sprzedaży.

 Ankietowe badanie opinii – nie zapomnij o nim

Wnioski z przeprowadzonej analizy danych mogą jednak nie wystarczyć do tego, aby odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak znaleźć niszę. Aby dokonać pogłębienia i uszczegółowienia warto także zdecydować się na ankietowe badania opinii. Będziesz mógł dzięki temu pozyskać informacje bezpośrednio od faktycznych uczestników rynku – klientów, dystrybutorów, a także przedstawicieli podmiotów konkurencyjnych.

Badanie tajemniczego klienta

Wartym do rozważenia pomysłem jest także realizacja badania tajemniczego klienta u konkurencji. Uzyskane wnioski pozwolą Ci uzyskać informacje na temat określonych luk – niezaspokojonych potrzeb konsumentów. Dzięki temu będziesz w stanie właściwie zaprojektować ofertę, tak aby dostarczyć na rynek takie produkty, których nie ma konkurencja.

Podsumowanie

Przed wejściem na rynek koniecznie podejmij więc decyzję o przeprowadzeniu analizy rynku oraz badania opinii. Za sprawą uzyskanych wniosków odnajdziesz atrakcyjną niszę i założona przez Ciebie firma będzie wprost skazana na odniesienie sukcesu.